'

Program

Repertuar

Wybierz tytuł lub przejdź do strony z kalendarium

Buntownik bez powodu - 10/10 klasyka filmowa
James Dean wciela się w postać Jima Starka, którego samotność, frustracje oraz wściekłość odwzorowywały uczucia ówczesnych, powojennych nastolatków. Film opowiada o młodości, trudnym dorastaniu i o poszukiwaniu własnej tożsamości. Nastoletni Jim Stark nigdzie nie może zagrzać miejsca na dłużej. Rodzice, którzy traktują ciągłe przeprowadzki jako remedium na kłopoty syna, kompletnie go nie rozumieją. Uosabiają wszystko, czym gardzi; ojciec jest zbyt słaby, matka nadopiekuńcza. Jim, chcąc zyskać uznanie w oczach rówieśników i narzeczonej, marzy o wstąpieniu do młodzieżowego gangu.
Kino kultowe, które rozpoczęło popularny trend filmów o problemach młodzieży oraz paradoksalnie falę lekkich teen movies, którymi amerykańskie wytwórnie przyciągały do kin nową, młodą publiczność. Z tytułowym buntownikiem, wrażliwym, lecz nieakceptowanym młodzieńcem, utożsamiały się miliony amerykańskich nastolatków. Byli oni znudzeni fałszywym kinem dorosłych i mitologią American dream. Młodzi Amerykanie zobaczyli na ekranie samotnych nastolatków-outsiderów, walczących z rodzicami, nauczycielami i samymi sobą.

Deszczowa piosenka - 10/10 klasyka filmowa
Gene Kelly, Debbie Reynolds i Donald O’Connor w jednym z najlepszych i najsłynniejszych musicali wszechczasów, obfitującym w niezapomniane numery taneczne i wokalne, na czele z nieśmiertelnym tańcem w deszczu Kelly’ego. Akcja filmu rozgrywa się w trakcie przełomu dźwiękowego w hollywoodzkim kinie, pokazując techniczną i aktorską rewolucję tych czasów w krzywym zwierciadle. Gwiazdor Don Lockwood (Kelly) występuje z nieutalentowaną i nierozgarnietą pięknością Liną Lamont (Jean Hagen). Widzowie nie chcą już oglądać niemych filmów, łaknąc tylko tych mówionych. Okazuje się, że piskliwy głos Lamont, ulubienicy szefów wytwórni, wywołuje na salach kinowych niezaplanowany rechot. Studio decyduje się, żeby zdubbingować gwiazdę głosem młodej Kathy Selden (Reynolds).

Egzorcysta - 10/10 klasyka filmowa
Kontrowersyjny i popularny od momentu pojawienia się na ekranach, „Egzorcysta” przetrwał jako klasyk, który miał ogromny wpływ na kolejne filmy, i który szokuje oraz przeraża do dnia dzisiejszego. Ta wywołująca dreszcze, realistyczna opowieść o przerażającej istocie obecnej w niewinnej dziewczynie, szalonej decyzji jej matki, która ma pomóc ją uratować oraz dwóch księżach – jednym wątpiącym i drugim, głęboko wierzącym – łączącym siły w walce z najpotężniejszym złem, zawsze zapiera dech w piersiach widzów. Fenomen swoich czasów i wszech czasów, „Egzorcysta”, zaskakuje i wywołuje niepokój, jak żaden inny film.

Ja jestem Niepokalane Poczęcie-FKS
„Ja jestem Niepokalane Poczęcie” przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do zrozumienia tajemnicy Niepokalanego Poczęcia oraz roli Marii w dziele zbawienia. Pełnometrażowa produkcja łączy widowiskowe sceny fabularne z udziałem polskich aktorów z wypowiedziami światowych ekspertów Pisma Świętego. Dzięki połączeniu najnowszej technologii cyfrowej z wyjątkową scenografią twórcy filmu cofają widzów w czasie o 2000 lat. To pozwala im uczestniczyć w najważniejszych momentach życia Maryi i Jezusa, takich jak: cud w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza czy Ukrzyżowanie.
Aby zrozumieć fenomen Niepokalanego Poczęcia, sceny z życia Marii przeplatają wypowiedzi grupy ekspertów z Polski, USA i Francji, którzy analizują oryginalne teksty Pisma Świętego, apokryfy, objawienia oraz tradycje Kościoła.

Maria Callas
W Paryżu lat 70. XX wieku Maria Callas, największa śpiewaczka operowa wszech czasów, przeżywa na nowo najważniejsze momenty swojego życia. Wspomnienia te są pełne emocji – od miłosnych uniesień i występów na największych scenach świata, po spotkania z elitami tamtych czasów. Wśród nich pojawia się burzliwy romans z Arystotelesem Onassisem oraz znajomość z Johnem F. Kennedym. To opowieść o kobiecie, która łączyła niezłomną pewność siebie z niezwykłą wrażliwością, pozostawiając po sobie niezatarte piętno w świecie sztuki i poza nim.

Pavarotti - FKS
Film zawiera nagrania niezapomnianych występów, w tym fragmenty z koncertu Trzech Tenorów oraz nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych, w tym drugiej żony Pavarottiego - Nicoletty, a także Jose Carrerasa, Placido Domingo i frontmana U2 Bono. W filmie „Pavarotti” obsypana nagrodami ekipa, stojąca za sukcesem dokumentu „The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years", wzięła na warsztat inny fenomen ze świata muzyki.
Jest to dogłębny i szczery portret życia, kariery i dziedzictwa pozostawionego przez ikonę sceny muzycznej. Pavarotti był nazywany „tenorem zwykłych ludzi”, ponieważ łączył w sobie osobowość, geniusza i celebrytę, i wykorzystywał swoje talenty, aby szerzyć dobrą nowinę, że opera może być rozrywką dającą radość wszystkim miłośnikom muzyki. Dzięki sile swojego talentu, Pavarotti zawładnął wielkimi scenami na całym świecie i podbił serca słuchaczy z najodleglejszych zakątków globu.

Tintoretto - wenecki buntownik - FKS
Film to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i renesansowej Wenecji, a także fanów Heleny Bonham Carter – aktorki znanej z takich produkcji jak „Fight Club”, „Jak zostać królem” czy „Alicja po drugiej stronie lustra”. W tej produkcji Bonham Carter zabiera widzów w podróż przez życie Tintoretta, ukazując jego twórczość, artystyczną rywalizację z Tycjanem i Paolem Veronesem oraz wpływ, jaki wywarł na świat sztuki.
W filmie odkrywamy zachwycające dzieła Tintoretta – pełne dynamicznej ekspresji i charakterystycznych barw, z przewagą czerwieni, fioletu i czerni. Podziwiamy renesansową Wenecję uchwyconą w jego obrazach, która staje się tłem dla wspaniałych historii o sztuce i ambicji.

Tramwaj zwany pożądaniem - 10/10 klasyka filmowa
W Nowym Orleanie tramwaje nie mają zwyczajnych numerów, ale własne nazwy – tak jak tytułowy „Pożądanie”, którego trasa prowadzi obok mieszkania Stelli (Kim Hunter) i Stanleya (Marlon Brando) Kowalskich. Poznaj nagrodzoną aż 4 Oscarami mroczną historię o konflikcie osobowości i walce zmysłów…

2001: Odyseja kosmiczna - 10/10 klasyka filmowa
„2001: Odyseja kosmiczna” to wyprawa w krainę jutra, mapa ludzkiego przeznaczenia, droga do nieskończoności i fascynująca opowieść o starciu człowieka z maszyną – arcydzieło sztuki filmowej, które wyróżniono Oscarem za efekty specjalne. Inspiracją scenariusza była powieść Arthura C. Clarke’a. Na jej podstawie Stanley Kubrick zrealizował film, który od lat niezmiennie fascynuje nowe pokolenia widzów. Najpierw zabiera nas w zamierzchłą przeszłość, gdy na Ziemi żyli przodkowie człowieka. Następnie – dzięki jednemu z najgenialniejszych trików w historii kina – przeskakuje całe tysiąclecia i przenosi widza w skolonizowaną przestrzeń kosmiczną. W finale z kolei przerzuca jednego z bohaterów, astronautę Bowmana (Keir Dullea), w niezbadane rejony kosmosu, realizując tym razem nasze marzenia o nieśmiertelności. „Otwórz właz, HAL” i wyrusz w podróż niepodobną do innych, a dane Ci będzie poznać najgłębiej skrywane tajemnice wszechświata.

Amator
Żona zatrudnionego w CIA kryptologa ginie w zamachu terrorystycznym w Londynie. Nie zważając na konsekwencje mężczyzna postanawia znaleźć winnych.Żona zatrudnionego w CIA kryptologa ginie w zamachu terrorystycznym w Londynie. Nie zważając na konsekwencje mężczyzna postanawia znaleźć winnych.

Dziewczyna z igłą
Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.

Górskie shorty - zestaw I
Natura, zapierające dech w piersiach widoki i adrenalina – tak w skrócie można opisać dwa zestawy górskich filmów krótkometrażowych, na które zapraszamy wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych i Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju.
Two Point Four (Natasha Brooks, UK, 2023, 20’)
Ujmująca opowieść przedstawiająca rodzinną pasję do wspinania. Brytyjskie małżeństwo zabiera 9-letnią córkę i 5-letniego syna na 600-metrową ścianę w górach Norwegii.
 
Fond of Font (Jérôme Tanon, Francja, 2024, 36’)
Pełna energii, śmiechu i uporu historia szalonego wyzwania dwójki przyjaciół. To bouldering, czyli wspinanie na głazy, w najlepszym wydaniu i w pięknych okolicznościach przyrody Lasu Fontainbleau pod Paryżem.
 
On, In and Under the Sava (Rožle Bregar, Rok Rozman, Słowenia, 2023, 5’)
Piękno bałkańskiej rzeki Sawa z perspektywy kajaka, w świetle walki natury z cywilizacją i cywilizacji i naturą.

Women On the Move (Alice Lemkes, UK, 2023, 22’)
Zaskakująca i barwna opowieść o tym, jak zmieniały się kobiece stroje sportowe od końca XIX wieku do lat 40. XX wieku. Historyczne outdoorowe kreacje prezentują charyzmatyczne, bardzo współczesne rowerzystki górskie.
 
W krainie ciszy (Oswald Rodrigo Pereira, Polska, 2023, 29’)
Utalentowany narciarz wysokogórski Bartek Ziemski planuje wejść na dwa ośmiotysięczniki i zjechać z nich na nartach. Film Oswalda Rodrigo Pereiry to opowieść o próbie ucieczki od cywilizacji i odnajdywaniu emocji w najwyższych górach świata.

Matrix - 10/10 klasyka filmowa
Wrażenie: Świat codzienny jest naszą rzeczywistością. Rzeczywistość: Nasz świat jest złudzeniem, skomplikowanym oszustwem wymyślonym przez obdarzone sztuczną inteligencją potężne maszyny, które przejęły nad nami kontrolę. Zapierające dech w piersiach popisy kaskaderskie. Niezapomniane obrazy. Wciskająca w fotel akcja. Keanu Reeves i Laurence Fishburne stają na czele walki o wyzwolenie rodzaju ludzkiego spod władzy komputerów w filmie „Matrix”, cyber thrillerze, który oglądać będziesz dziesiątki razy. Wyreżyserowany przez braci Wachowskich („Brudne pieniądze”) na podstawie ich własnego scenariusza, pełen efektów, jakich nikt dotąd nie widział, „Matrix” otwiera nowy rozdział w historii kina. To film, który sprawi, że zapomnisz o świecie, który cię otacza

Mechaniczna pomarańcza - 10/10 klasyka filmowa
„Mechaniczna pomarańcza” to pełna cynizmu i anarchii filmowa opowieść oparta na kultowej już powieści Anthony’ego Burgessa.
Główny bohater, Alex de Large, to młody i zdegenerowany lider „Drugów” – grupy młodocianych, ekstrawaganckich chuliganów, ubierających się w białe stroje, meloniki i martensy. Wieczorami przesiadują w barze, pijąc mleko i wsłuchując się w muzykę Ludwiga van Beethovena. Jednak nocami wyruszają do miasta, by bić, okradać bezbronnych ludzi i gwałcić kobiety. W końcu dochodzi do morderstwa… Wewnątrz grupy zaczyna się źle dziać, kumple postanawiają zmienić przywódcę, a sprzeciwiający się temu Alex zostaje wystawiony policji i skazany na 14 lat więzienia. Po dwóch latach odsiadki otrzymuje propozycję nie do odrzucenia – w zamian za skrócenie wyroku ma się poddać nowej eksperymentalnej terapii mającej na celu wyeliminowanie skłonności do przemocy. Niezwłocznie podpisuje niezbędne dokumenty i zostaje wywieziony do specjalistycznej kliniki, gdzie dwa razy dziennie jest poddawany praniu mózgu.

Ostatnia podróż
Filip razem z przyjacielem i współreżyserem filmu Fredrikiem chcą ponownie rozpalić ogień życia w ukochanym ojcu. Realizują pomysł i zabierają go nadmorskiego miasteczka we Francji, w którym spędzali przez lata wakacje. Lars przez lata pracował w liceum jako nauczyciel francuskiego. W 2008 r. przeszedł na emeryturę. Od pewnego czasu coraz gorzej się czuł, prawie nie ruszał się ze swojego ulubionego fotela. Tiina, matka Filipa uważa, iż stracił swoją iskrę życia.

September 5
"September 5" ukazuje kulisy kluczowego momentu w historii przekazu medialnego, który na zawsze zmienił sposób nadawania wiadomości na żywo. Akcja filmu rozgrywa się podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku i podąża śladem amerykańskiego zespołu transmisyjnego, który błyskawicznie przestawił się z relacjonowania wydarzeń sportowych na rejestrację porwania izraelskich sportowców. Film rzuca nowe światło na tę legendarną relację, którą w tamtym czasie śledziło na żywo około miliarda ludzi na całym świecie.

The Last Showgirl
Shelley (Pamela Anderson) od trzech dekad występuje jako tancerka w rozbieranej rewii w Las Vegas. Swoją pracę traktuje nie tylko jako formę rozrywki dla masowego odbiorcy, ale przede wszystkim sztukę, korzeniami sięgającą do najlepszych wzorców francuskiej burleski. Choć osiągnęła mistrzostwo w swoim fachu, prowadzący show postanawiają zastąpić ją młodszym, "wizualnie apetyczniejszym" pokoleniem. Shelley staje więc przed dylematem: co zrobić dalej ze swoim życiem, skoro jej największy atut – ciało – przestało być atrakcyjne?

Łowca androidów - 10/10 klasyka filmowa
Los Angeles, listopad 2019 roku. Na Ziemię przybywa grupa replikantów typu Nexus 6 – humanoidalnych androidów, które po krwawym buncie na pozaziemskiej kolonii starają się dotrzeć do swojego konstruktora. Nie mają zbyt wiele czasu. Ich czas życia wynosi zaledwie cztery lata, a okres ten przedłużyć może jedynie ich stwórca.
Replikanci mają jednak zakaz przebywania na Ziemi. Kiedy jeden z nich zabija doświadczonego łowcę androidów – Holdena, policja prosi o pomoc Ricka Deckarda (Harrison Ford) – emerytowanego łowcę uważanego za mistrza w swoim fachu. Deckard staje przed największym wyzwaniem w swojej karierze. Musi zmierzyć się z czterema niezwykle silnymi i szybkimi androidami, przekonanymi o tym, że zasługują na długie życie tak samo jak ludzie.
Poszukiwania zbiegów Deckard – wspólnie ze swoim partnerem Gaffem (Edward James Olmos) – rozpoczyna od wizyty w korporacji Tyrella, której właściciel jest jednocześnie konstruktorem replikantów z serii Nexus 6. Tam poznaje piękną asystentką naukowca – Rachael, androidkę, której Tyrell sztucznie wszczepiając wspomnienia swojej siostrzenicy sprawił, że ta nabrała przekonania, że jest człowiekiem. Deckard odkrywa tajemnicę naukowca, waha się jednak z jej ujawnieniem. Piękna Rachael nie jest mu bowiem obojętna…

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach, zapisz się do NEWSLETTERA.
Wysyłamy tylko istotne informacje o nowościach, zmianach lub odwołanych wydarzenia.

Przejdź do treści